Peti ciklus tribina Psihoanalitičkog društva Srbije „Zagonetke nesvesnog“
Veliko nam je zadovoljstvo da vas obavestimo da će prvi gost petog cikusa tribina Psihoanalitičkog društva Srbije koje ove godine nose naslov „Zagonetke nesvesnog“ , biti naš počasni član dr Jonathan Sklar , trening psihoanalitičar „Nezavisne grupe“ Britanskog psihoanalitičkog društva.
Dr Sklar radi kao psihoanalitičar sa punim radnim vremenom u privatnoj praksi u Londonu. Predavač je i supervizor Psihoanalitičkog instituta u Londonu, gde drži kurs „Ferenci i savremena psihoanaliza“. Predaje širom Evrope, Amerike i južne Afrike, a njegovi psihoanalitički radovi su prevedeni na italijanski, španski, francuski i portugalski. Preko trideset godina vodi „Balint grupe“ namenjene psihijatrima i lekarima opšte prakse. Tokom svoje uspešne karijere bio je potpredsednik Evropske psihoanalitičke federacije, kao i član Izvršnog odbora Svetske psihoanalitičke asocijacije.
Dr Sklar je duboko zainteresovan za teme traume, regresije, psihosomatike, psihoze i psihoanalitičke procene. Sa izuzetnom psihološkom osetljivošću i hrabrošću on se susreće kako sa ličnim istorijama svojih pacijenata, tako i sa istorijama društava i kultura, stvarajući analitički prostor u kome može slobodno da se misli o najtežim osećanjima i najneprijatnijim istinama.
Beogradska publika će imati priliku da čuje i diskutuje njegov rad Velaskez i transmisija psihoanalize, u kome se kroz analizu Velaskezove slike „Mlade plemkinje“ bavi temom prenosa psihoanalize mlađim generacijama. Kroz delove biografije čuvene psihoanalitičarke An Mari Sandler on oslikava njene unutrašnje borbe, kao i njenu odlučnost da pomogne da se vrati psihoanaliza nacifikovanom Psihoanalitičkom društvu Nemačke, DPG-u. Naime, 1936. god DPG-u je saopšteno iz Ministarstva kulture Nemačke da Psihoanalitički institut u Berlinu može da opstane samo pod uslovom da ustupi svoju zgradu i pridruži se drugim granama psihoterapije i da pod vodjstvom Matijasa Geringa doprinese razvoju „Nove nemačke psihoterapije“. Čitanje „Majn kampfa“ je postalo obavezan deo psihoterapijskog treninga, a svi Jevreji su isključeni iz organizacije. An Mari Sandler, nemačka jevrejka po poreklu, kao dete je izgubila sposobnost da razume i govori nemački. Kao odrasla žena uspela je da pomiri rascep u sebi između ljubavi prema nemačkoj kulturi, i mržnje i straha od nemačkog antisemitizma, da opet progovori nemački i da pruži dragocen doprinos sedam decenija dugom oporavku psihoanalize u Nemačkoj.
Tribina će se održati 11. oktobra 2019. u Čitaonici fonda umetnosti grada Beograda, Knez Mihailova 56, s početkom u 19.00 časova.
Prevod je obezbeđen, ulaz je slobodan, dobrodošli!